TEMAT DNIA:"godzina 16.30"
Forum Profanum
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum TEMAT DNIA:"godzina 16.30" Strona Główna
->
Własne przemyślenia
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Informacje
----------------
Regulamin
Uwagi na temat forum
O nas
[!UWAGA!]
Tematy
----------------
Temat dnia
Temat użytkownika
Błędy religii
----------------
Chrześcijaństwo
Islam
Pozostałe religie
Filozofia
----------------
Własne przemyślenia
Ateizm
Agnostycyzm
Satanizm
Wielcy filozofowie
Mistycyzm
----------------
Mistycyzm
Okultyzm
Dla zmęczonych
----------------
Wasza twórczość
Wydarzenia
HydePark
Arena
Kosz
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
demonka
Wysłany: Nie 12:16, 29 Sty 2006
Temat postu:
Podobno "zło" to... ja
Według katoli oczywista.
Ja znalazłam kiedyś w sieci taką definicję:
ZŁO-
jedna z podstawowych kategorii etyczno-filozoficznych i religijnych, używana także w różnych odcieniach znaczeniowych w języku potocznym, opisująca to, co negatywne, a więc niewłaściwe i niepożądane z punktu widzenia danej hierarchii wartości, pewnych potrzeb lub założonego planu.
W sensie czysto fizycznym mianem zła określa się niektóre zjawiska niezależne od czynnika wolicjonalnego, będące integralną częścią świata jako takiego (tzw. z. naturalne, np. klęski żywiołowe, przemijalność wszystkiego, choroby i śmierć), a także niedostatek albo brak ważnych cech strukturalnych poszczególnych form bytu (tzw. z. techniczne), wynikający z przypadku (np. defekt genetyczny organizmu) bądź błędu popełnionego przy ich tworzeniu lub użytkowaniu (np. wady konstrukcyjne urządzeń).
Zło moralne to przeciwstawienie się obowiązującym normom: nakazom i zakazom ustanowionym w celu ochrony pewnego porządku religijnego, egzystencjalnego czy etyczno-społecznego - łączy się ono zwykle związkiem przyczynowo-skutkowym z różnymi formami zła fizycznego (świętokradztwo, kłamstwo, kradzież, gwałt, zabójstwo, wojna itp.).
Zagadnienie genezy i statusu ontologicznego zło ujmuje się najogólniej na dwa sposoby: 1) pozytywny - zło jest realnym, samodzielnym bytem powstałym jeszcze przed początkiem świata materialnego lub wraz z nim i tworzącym pospołu z dobrem jego dwubiegunową strukturę (gnostycyzm, manicheizm), 2) negatywny - zło to brak dobra wynikający z niewłaściwego posługiwania się przez człowieka otrzymanym od Boga darem wolności, a więc owoc grzechu, buntu przeciw Stwórcy, skażający dobre z natury stworzenie (filozofia św. Augustyna, stanowiąca chrześcijańskie rozwinięcie koncepcji Platona).
Z problemem zła wiąże się kwestia teodycei oraz pytanie o jego miejsce w dziejach. Wg tradycji biblijnej zło, zwłaszcza naturalne, stanowiło jedną z form działań, jakie Jahwe podejmował wobec narodu wybranego, Izraela, by go właściwie ukształtować. Klasyczna filozofia niemiecka (m.in. I. Kant i G.W.F. Hegel, później także F. Nietzsche) dostrzegała w nim czynnik częściowo pozytywny, pomagający człowiekowi wydobyć się ze stanu dzikości i skierować ku królestwu wolności.
W ideologiach totalitarnych XX w. (nazizm, materializm historyczny w wydaniu stalinowskim) koncepcja ta przybrała zwyrodniałą formę tezy, iż z. jest siłą napędową dziejów i drogą prowadzącą do zbudowania lepszego świata. Wiele religii starożytnych personifikowało z. pod postacią oddzielnych bóstw, które stanowiły obiekt kultu (np. egipski Set).
W judaizmie, chrześcijaństwie i islamie uosabia je szatan, a nadzieje na uwolnienie ludzi od niego wiążą się z postacią Zbawiciela. W dalekowschodnich koncepcjach religijno-filozoficznych (hinduizm, buddyzm) z. to nieodłączna składowa sansary, człowiek może wyzwolić się od niego tylko przez rozwój duchowy i przerwanie łańcucha wcieleń (metempsychoza).
Dobra wolą nie definiować...
Advesarius
Wysłany: Sob 23:11, 28 Sty 2006
Temat postu: dobro i zło
Czym to w ogóle jest?
Co określa człowieka jako dobrego, a co jako złego?
Ja nie stosuję podziału na dobro i zło, jak już gdzieś napisałem.
Chociaż ... też mogę nazwać rozsądek "dobrem" a głupotę "złem", ale wymagałoby to stworzenia jakiegoś systemu moralnego, który jest mi zbędny
Nietzche pisał:
"
Co jest dobre? - wszystko, co zwiększa w człowieku poczucie mocy, wolę mocy, samą moc.
Co jest liche? - wszystko, co pochodzi ze słabości"
Antychryst
To byłby też dobry podział, gdyby nie to, że nie ma to zastosowania w społeczeństwie (pewnie dlatego znalazło je w satanizmie
).
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin